.
Kiedy ostatnio czułaś radość, szczęście?
.
- Czy byłaś wtedy sama?
- A może z kimś?
- W jakim miejscu to było?
- Co się działo wokół?
- Jaka była pora, pogoda?
- Jak byłaś ubrana?
- Co dokładnie czułaś?
.
Pomyśl o tym, i postaraj się przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów, na końcu tego wpisu wróć do tego wspomnienia. Być może twój wgląd w ten moment nieco się zmieni.
<p>
CZYM JEST SZCZĘŚCIE?
.
Nie byłabym sobą gdybym nie zaczęła od definicji i ustalenia, czym z naukowego punktu widzenia jest radość i szczęście.
Radość to jedna z podstawowych ludzkich emocji. Deci i Ryan mówią, że radość to:
„hedoniczny stan w, którym jednostka czuje się zrelaksowana, ma poczucie dystansu do swoich problemów i można powiedzieć, że jest szczęśliwa”.
Szczęście według tych słynnych badaczy to:
„wynik pogoni za przyjemnością zamiast za bólem”.
Podobnie uważał Freud, twierdził on, że:
“ludzie dążą do szczęścia, czyli chcą mieć mniej bólu i niezadowolenia a więcej silnego uczucia przyjemności”.
.
W czasach starożytnych szczęście było uważane za sumę przyjemnych momentów życia. Z reguły określano je jako składające się z 2 aspektów:
- hedonii – przyjemności
- i eudajmonii – poczucia, że życie jest dobrze przeżyte
.
.
Co ciekawe, badania neurobiologów, donoszą, że kiedy odczuwamy przyjemność, niezależnie czy dlatego, że jemy coś pysznego, czy mamy jakaś przyjemność wyższego rzędu, w naszym mózgu aktywują się te same obszary. Możemy więc stwierdzić, że w naszym mózgu mamy szeroko rozpowszechnione reakcje na przyjemność – czyli mamy zaprojektowaną specjalną sieć dla szczęścia! Jestesmy zaprojektowani, by to szczęście czuć.
.
<p>
Szczęście może być rozpatrywane w trzech kategoriach:
.
- jako subiektywna ocena nastroju lub synonim przejściowych emocji – radości i przyjemności
- jako pewien rodzaj spełnienia, przychylny pogląd na swoje życie
- a także, jako długofalowy proces tworzenia znaczeń i rozwoju własnej tożsamości poprzez osiąganie własnego potencjału i dążenie do istotnych dla nas celów.
.
Ten ostatni aspekt najbardziej do mnie przemawia, gdyż jest on bliski bardzo mojej misji w ramach Psychologii do kawy.
Zależy mi na tym, by wspierać kobiety w ich drodze do budowania własnej tożsamości, rozumienia tego kim są, jakie to co się im przydarza ma znaczenie, po to by osiągnęły poczucie zadowolenia z własnego życia.
Czyli tak na prawdę, chcę sprawiać, żeby były bardziej szczęśliwe.
Ten aspekt ujmuje też szczęście jako zależne od wielu czynników.
.
Przychylam się do teorii psychologa Martina Seligmana, który twierdzi, że:
“Autentyczne szczęście wynika z życia osoby zgodnie ze swoimi ważnymi, silnymi cechami, które rozwijają się, gdy ludzie stają się świadomi swoich osobistych mocnych stron i uznają je są swoje, że są za nie odpowiedzialni”.
<p>
CO WPŁYWA NA SZCZĘŚCIE?
<p>
Badania nad szczęściem na przestrzeni lat wykazały, że istnieją pewne czynniki korelacyjne, które wpływają na nasze szczęście. Należą do nich:
.
- Typ osobowości – niektóre cechy temperamentalne jak np. neurotyzm mogą przyczyniać się do tego, że trudniej nam utrzymać dobry nastrój.
- Stosunek przeżywania emocji pozytywnych kontra emocji negatywnych
- Stosunek do zdrowia fizycznego
- Klasa społeczna i bogactwo
- Przywiązanie i jakość relacji z innymi ludźmi
- Cele i poczucie własnej skuteczności
- Czas i miejsce
<p>
Te czynniki, w badaniach wychodzą jako korelujące – co oznacza, że mają związek z poczuciem szczęścia a nie że są bezpośrednią przyczyną tego, że ktoś szczęśliwy nie jest. Np. w przypadku cech osobowości, niektóre cechy temperamentalne jak np. neurotyzm mogą przyczyniać się do tego, że trudniej nam utrzymać dobry nastrój. Z tym, że trudniej nie znaczy, że jest to niemożliwe.
.
Ciekawostka:
Ostatnie badania przeprowadzone w Uniwersytecie Swansee dowiodły, że wykonywanie aktów dobroci, czyli np. praca w wolontaryjna, pomoc innym, może mieć potężny wpływ na nasze subiektywne samopoczucie i ogólne poczucie szczęścia. Jest to niezwykle ciekawy kierunek, pokazujący, że szczęście ma wiele wspólnego z naszymi relacjami, tym jacy jesteśmy nie tylko dla siebie, jaki świat jest dla nas ale jacy my jesteśmy dla innych.
<p>
CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ SZCZĘŚLIWI LUDZIE?
<p>
Po czym poznać, szczęśliwych ludzi? Z pewnością znasz takie osoby, przy których czujesz się swobodnie, czujesz, że emanuje od nich jakaś taka pozytywna energia. Co ich wyróżnia?
Najczęściej są to ludzie, którzy:
.
- Żyją celowo, ale nie mają wygórowanych oczekiwań
- Odnajdują radość w trwałych związkach, pracy na rzecz swoich celów i życiu zgodnie ze swoimi wartościami.
- Nie upatrują źródeł swojego szczęścia w dobrach materialnych, nawet jeśli takowe posiadają.
- Lubią proste przyjemności z życia – głaskanie psa, spacer po lesie, słuchanie szumu morza, delektowanie się filiżanką herbaty.
- Są otwarci na naukę nowych rzeczy
- Są pełni pokory i cierpliwości
- Uśmiechają się i śmieją chętnie
- Praktykują współczucie i wdzięczność
- Nie są złośliwi ani nie obrażają innych
- Nie chowają urazy do innych
- Żyją teraźniejszością, nie zamartwiają się o to co było czy będzie
- Biorą odpowiedzialność za własne działania i uczucia, nie stawiają się w roli ofiary.
<p>
Sporo tego prawda?
Czy przy jakimś zdaniu poczułaś ukłucie? Coś z Tobą zarezonowało? Co to było za zdanie?
Np. poczułaś coś po przeczytaniu “nie stawiają się w roli ofiary, biorą odpowiedzialność”.
<p>
Może zauważasz, że często obwiniasz innych, za to co Ci się przytrafiło. A gdyby tak uznać, że to nie jest niczyja wina. Po prostu się coś wydarzyło a ty możesz będąc odpowiedzialną za to, pomysleć co możesz z tym zrobić? Może wcześniej nic nie zrobiłaś i masz do siebie żal, to jest ok. Nie ważne, co było, ważne co możesz z tym teraz zrobić.
<p>
.
JAK OSIĄGNĄĆ SZCZĘŚCIE
<p>
Dr Carol Dianę Ryff, na podstawie dziesięcioleci swoich badań dobrostanu psychicznego stworzyła 6 czynnikowy model, który określa kluczowe czynniki szczęścia.
O dobrostanie psychicznym, w innym ujęciu możesz także poczytać tutaj.
<p>
6 Czynników szczęścia
<p>
SAMOAKCEPTACJA
Uznanie wszystkich aspektów siebie i tych dobrych i tych złych. Świadomość swoich mocnych i słabych stron oraz realistyczna ocena własnych umiejętności i talentów. To codzienna praca nad uznaniem siebie takim jakim się jest.
<p>
AUTONOMIA
Niezależność w sposobie myślenia i zaufanie do swoich opinii, mimo nacisków społecznych. To zdolność do dokonywania własnych wyborów.
<p>
POCZUCIE KONTROLI
Oznacza poczucie odpowiedzialności. To wykorzystanie pojawiających się możliwości, aby zaspokoić swoje potrzeby. Poczucie panowania nad sytuacją i umiejętność zarządzania czynnikami zewnętrznymi w codziennym życiu.
<p>
ROZWÓJ OSOBISTY
To świadomy wysiłek w celu ciągłego doskonalenia się poprzez nowe doświadczenia i dążenie do stawania się lepszą osobą.
<p>
POZYTYWNE RELACJE
Przyjaciele, rodzina – osoby, z którymi można dzielić swoje życie, uczucia. Osoby z którymi mamy intymne emocjonalne relacje.
.
CEL W ŻYCIU
Znalezienie sensu, celu na którym bardzo Ci zależy. Znalezienie wartości w swoim życiu.
<p>
Inną ale bardzo zbliżoną drogę do szczęścia wskazuje Martin Seligman, jeden z prekursorów psychologii pozytywnej. Opisał on model szczęścia PERMA (skrót z ang. słów).
<p>
Model ten definiuje poczucie dobrostanu, w 5 kategoriach:
<p>
- Pozytywne emocje
- Zaangażowanie
- Relacje
- Znaczenie
- Osiągnięcia
<p>
Model PERM, to według badaczy sprawdzona ścieżka dążenia do poczucia szczęścia.
<p>
POZYTYWNE EMOCJE
Szczęście jest wtedy, gdy pozytywne emocje dominują nad tymi negatywnymi. Nie oznacza to, że negatywnych ma nie być wcale – również są potrzebne. Powinniśmy dążyć nie tyle do unikania negatywnych emocji ile do zwiększania szans na pozytywne, przyjemne doświadczenia.
<p>
ZAANGAŻOWAANIE
Wg. Seligmana, „dobre życie” jest wynikiem rozwijania się i wykorzystywania swoich talentów w pracy, w związkach z innymi i w naszym życiu z samym sobą. Poczucie, że jesteśmy pochłonięci zadaniem, że robimy to co lubimy i potrafimy robić, przy jednoczesnym poczuciu, ze wciąż się rozwijamy to właśnie pełne zaangażowanie.
<p>
RELACJE
Budowanie więzi społecznych, to coś tak potrzebnego do poczucia szczęścia jak drożdże do wyrośnięcia drożdżówki. Nie ma tu wymówki, że już nie mam jak kogoś poznać, a że nie mam czasu. Ludzi poznaje się wszędzie i na każdym etapie życia. Zacznij być przyjacielem dla innych, angażuj się w pomoc innym, dziel się sobą, dbaj o tych, którzy są już w Twoim otoczeniu i zobaczysz, że bliskie relacje nagle zagoszczą w Twoim życiu.
<p>
ZNACZENIE
Życie z sensem, znaczeniem, to życie, w którym mamy wyższy cel niż my sami. W którym wykorzystujemy nasze mocne strony do tego by dać coś dobrego innym, światu.
<p>
OSIĄGNIĘCIA
Ten aspekt mówi o tym, żeby mieć w życiu cele zgodne z naszymi predyspozycjami, możliwościami i wartościami. Takie które dla nas są ważne. Nie chodzi więc tu o osiągnięcia w rozumieniu nagród, dyplomów awansów, ale takie, które dla nas oznaczają, że osiągnęliśmy to, co sobie zaplanowaliśmy.
<p>
Jeśli przyjrzymy się obu modelom, wychodzi z nich wiele wspólnego.
<p>
Trzeba wybierać takie aktywności, które wykorzystują to co o sobie wiemy i pozawalają się nam zaangażować na rzecz innych, aktywności, które wspierają nas w dążeniu do jakiegoś ważnego dla nas celu.
Ważne są też relacje – zawiązywanie relacji z innymi ludzi, to także wspólny czynnik wpływający na szczęście.
<p>
Możesz także przeanalizowąć jak mają się Twoje czynniki szczęścia, prztgotowałam dla Ciebie w tym celu Kartę Pracy “moje dobre życie”.
.
CZY WARTO PRAGNĄĆ BYĆ SZCZĘŚLIWYM
<p>
Oczywiście to jasne, że warto starać się żyć w życiu tak, by czuć się dobrze, to badania pokazują, że takie silne skupianie się na tym, by być szczęśliwym, taka skrajna forma dążenia do szczęścia może przyczynić się paradoksalnie do wielkiego nieszczęścia a nawet depresji.
<p>
Stąd, tak istotne jest rozumienie, że dla każdego szczęście będzie oznaczać co innego.
I kierowanie się „szczęściem” innych ludzi, które nie jest zgodne z naszymi wartościami, cechami z tym, co chcemy w życiu dać i sugerowanie się, że musimy osiągnąć taki właśnie rodzaj szczęścia jest dla nas bardzo niebezpieczne.
<p>
Dlaczego?
Bo jeśli mamy talent np. do pisania wierszy, lubimy ciszę i spokój, chcemy dawać innym poezję, ale w sposób nienachalny, mamy małe, ale bliskie grono przyjaciół, chcemy mieszkać na wsi i nie mieć samochodu. I nagle świat mówi nam, że musimy wychodzić do ludzi, piąć się po szczeblach kariery w korporacji i mieszkać w centrum miasta, jeździć na wakacje 4 razy w roku i mieć na koncie 100 tyś oszczędności i tylko tak będziemy szczęśliwi.
To my dążąc do tego modelu, nie znajdziemy szczęścia, a możemy znaleźć sporo cierpienia.
<p>
A co w przypadku osób, które nie wiedzą kim są i czego chcą? Bo ten poeta może dobrze wie, że to nie dla niego. A jak nie wie? Jak dużą presje nałoży mu społeczeństwo, rodzice, którzy będą mu wskazywać jakieś drogi w temacie osiągnięć, które nie są dla niego dobre?
<p>
Dlatego osiągnięcia w modelu Seligmana są na końcu. Bo żeby były składnikiem (dodatkowym, nie podstawowym) szczęścia – to muszą być zgodne z naszymi wartościami i talentami. Więc zacznij od poznania siebie, czyli od zrozumienia kiedy i jakie emocje przeżywasz. Co sprawia Ci radość.
<p>
Pamiętacie jak w „Chłopaki nie płaczą” Laska mówi, że “Musisz odpowiedzieć sobie na jedno zaj… ważne pytanie, co chcesz w życiu robić? A potem zacząć to robić”. To jest kwintesencja szczęścia.
Bo to „co chcesz robić” nie dotyczy tylko pracy. Ale każdego aspektu naszego życia. Co chcesz robić jako partnerka, przyjaciółka, córka, pracownica, mama…
<p>
Ja bym to zdanie przerobiła na:
.
CO O SZCZĘŚCIU MÓWIĄ NAJNOWSZE BADANIA
Na sam koniec, chciałabym rozprawić się z kilkoma mitami na temat szczęścia i przytoczyć wam ciekawe badania, które pomagają lepiej zrozumieć rolę szczęścia i radości w naszym życiu.
<p>
Pieniądze dają szczęście – Fałsz
Pieniądze mogą „kupić” szczęście tyle do około 75 tyś dolarów, większa kwota pieniędzy nie ma znaczącego wpływu na nasze samopoczucie.
<p>
Szczęście mamy w genach – Fałsz
Większość naszego szczęścia nie zależy od naszej genetyki, ale od naszych doświadczeń i codziennego życia
<p>
Najskuteczniejszym sposobem dążenia do szczęścia jest spędzanie większej ilości czasu z bliskimi ludźmi – Prawda
Dążenie do szczęścia za pomocą środków społecznych np. spędzanie większej ilości czasu z rodziną i przyjaciółmi, jest bardziej skuteczne niż inne metody.
<p>
Szczęście wpływa na nasz system odpornościowy – Prawda
W eksperymencie z 2003 roku 350 osób dorosłych zgłosiło się na ochotnika do badania w którym mieli zostać narażenie na przeziębienie się. Po pięciu dniach kwarantanny u uczestników z najbardziej pozytywnymi emocjami prawdopodobieństwo wystąpienia przeziębienia było znacznie mniejsze.
<p>
Szczęście działa jako czynnik ochronny przed chorobami – Prawda
W badaniu z 2004 r. ponad 1550 meksykańskich Amerykanów w wieku 65 lat i starszych oceniło poczucie własnej wartości, nadziei, szczęścia i radości w ciągu ostatniego tygodnia. Po siedmiu latach uczestnicy z bardziej pozytywnymi ocenami emocji rzadziej cierpieli na tzw. Zespół słabości. Odkryto również, że szczęśliwsi starsi ludzie rzadziej doznawali udaru w ciągu kolejnych sześciu lat; dotyczyło to szczególnie mężczyzn.
<p>
Szczęście jest zaraźliwe – Prawda
Według badania opublikowanego w British Medical Journal, możemy czuć się szczęśliwi po prostu przebywając w pobliżu innych szczęśliwych ludzi. Jeśli ktoś jest szczęśliwy, może uszczęśliwić nas, a my z kolei możemy uszczęśliwić kogoś innego.
<p>
Podsumowanie
Wiele osób wierzy, że szczęście zostanie osiągnięte, gdy osiągną pewien stan, cel, taki jak znalezienie idealnego partnera lub zarobianie określonej sumy pieniędzy.
Ludzie jednak doskonale przystosowują się do nowych okoliczności, co oznacza, że przyzwyczają się do nowego związku lub bogactwa, powrócą do podstawowego poziomu szczęścia i będą szukać kolejnego kamienia milowego.
Dlatego szczęście warunkowe nie działa 🙂
<p>
To co działa to relacje.
Przede wszystkim relacja z samą sobą. Znajomość siebie i wykorzystanie tej wiedzy do stawiania sobie celów i realizacja tych celów, jako rozwój siebie i dawanie tego co w nas najlepsze innym. Po drugie relacje z innymi, czyli wykorzystanie naszych talentów i wartości do budowania trwałych i intymnych związków z ludźmi.
<p>
Szczęście będzie wyglądało u każdej osoby inaczej, ponieważ każdy z nas jest inny, ma inne wartości, inne umiejętności, talenty, inne potrzeby. Dlatego tak ważne jest by wiedzieć kim jesteśmy, bez tego możemy dążyć do szczęścia drogą innych, zamiast swoją własną, a to może przynieść nam tylko nieszczęście.
<p>
Zapamiętaj:
<p>
A i jak teraz, co myślisz o swoim szczęśliwym momencie? Coś się zmieniło w jego postrzeganiu?
.
Życzę szcześcia!
.
A jeśli chciałabyś popracować nad jakimś aspektem w relacjach, to zapraszam Cię serdecznie na indywidualne konsultacje, podczas których będziemy mogły wspólnie popracować nad wskazanym aspketem komunikacyjnym, tak, byś cieszyła się z posiadania bliskich relacji.
Konsultacje możesz zakupić tutaj.
<p>